Technika próżniowa w dzisiejszym świecie. Najważniejsze zastosowania

Pojęcie techniki próżniowej jest dziś doskonale znane głównie w przemyśle. Wytwarzanie stanów próżni jest niezbędne w procesie produkcyjnym, jednak znajduje zastosowanie również w innych dziedzinach. Nie każdy wie na przykład, że również zwyczajny odkurzacz działa dzięki wykorzystaniu techniki próżniowej. Warto wyjaśnić, na czym polega wytwarzanie próżni oraz czym ona tak naprawdę jest?

Obniżenie ciśnienia powietrza

Pompa próżniowa, której zadaniem jest wywołanie stanu próżni, obniża ciśnienie powietrza do poziomu poniżej ciśnienia atmosferycznego. Każdy bowiem stan, w którym ciśnienie to jest niższe niż 101.3 kPa (ciśnienie atmosferyczne), nazywa się stanem próżni. Pożytek z podciśnienia można czerpać jednak tylko wtedy, gdy powstanie ono w przestrzeni zamkniętej. Powietrze atmosferyczne wywiera w takiej sytuacji silny nacisk na warstwy powietrza o obniżonym ciśnieniu, który to odpowiada za powstanie energii.

technika próżniowa

Przemysłowe i domowe zastosowanie techniki próżniowej

Dzisiaj w zasadzie w każdym zakładzie przemysłowym znajdują się pompy próżniowe. Są one bowiem niezbędne choćby w transporcie rozmaitych przedmiotów. W tym przypadku technika próżniowa odpowiada za przyłączenie do powierzchni przedmiotu ssawek lub też przyssawek próżniowych. W urządzeniu wytwarza się podciśnienie, które sprawia, iż ssawka niejako zasysa powietrze atmosferyczne, aby wyrównać dysproporcję. Należy jednak wyjaśnić, że użycie określenia „zasysanie” to próba zobrazowania zjawiska, jednak w rzeczywistości nie do końca o zasysaniu jest tu mowa. Próżnia sama w sobie nie jest energią, ani jej nie wytwarza. Energia pojawia się dopiero w sytuacji, gdy powietrze atmosferyczna zaczyna naciskać na powietrze pod ciśnieniem, ażeby uzupełnić nierówność. Tym samym w rzeczywistości powietrze jest wtłaczane do pompy, a nie przez nią zasysane. Im większa różnica ciśnień, tym mocniejsze przyłączenie ssawki do powierzchni przedmiotu. Niemniej jednak trzeba pamiętać, iż wiele zależy również od rodzaju, dostosowania do powierzchni, oraz jakości ssawki.

Natomiast jeżeli chodzi o domowe zastosowanie podciśnienia, najlepszym przykładem urządzenia, któremu działanie umożliwia technika próżniowa, jest odkurzacz. Włączając urządzenie, tak naprawdę włącza się zatem pompę, która obniża ciśnienie w komorze odkurzacza. Tym samym dzięki różnicy ciśnień powietrze wtłaczane jest przez wąż do urządzenia. Przyłożenie końcówki węża do powierzchni dywanu czy kanapy sprawia, iż powietrze porywa również znajdujące się tam drobiny.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *