Czy grafik to też informatyk?

Grafika komputerowa jest zagadnieniem nieco bagatelizowanym w świecie współczesnej informatyki, przynajmniej przez ludzi niezwiązanych bezpośrednio z całą branżą i patrzących na nią z zewnątrz. A jeśli nie bagatelizowanych, to i tak mających mniejszy prestiż od osób takich jak programista czy administrator sieci. Jak to jednak wygląda w praktyce? Czy te dwa zawody można w ogóle ze sobą zestawiać, czy to jest jedna branża?

Grafika komputerowa a programowanie

Wbrew wszelkim pozorom, te dwa zagadnienia nie są od siebie tak odlegle, jak mogłoby się wydawać. Na pierwszy rzut oka wydają się skrajnie różne – grafika opiera się na kreatywnym tworzeniu nowych logotypów i innych tego typu prac, a programowanie to wklepywanie kodu do specjalnego programu. Punktem wspólnym jest tutaj korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania. Tak do grafiki, jak i do programowania, istnieje całe mnóstwo różnych programów, zazwyczaj bardzo drogich, które są po prostu czarną magią dla osoby niezaznajomionej z tajnikami swojego fachu.

Czy grafik to informatyk?

Myślę, że odpowiedź na to pytanie może być wyłącznie twierdząca. Jeśli programista zajmuje się innego rodzaju cyfrowym rzemieślnictwem od grafika, to i tak mają oni ze sobą wiele wspólnego i operują w ramach dokładnie tej samej branży. Zdecydowanie nie warto zatem kierować się szkodliwym stereotypem i być zdania, że prawdziwą informatyką zajmuje się wyłącznie osoba, która programuje, a grafik to jedynie osoba rysująca ładne obrazki. Absolutnie tak nie jest, obu tym zawodom należy się niezbędny szacunek.

Share

2 Comments

  1. odzież Reply

    No wlaśnie… z tym grafikiem nie wiem cyz wiecie aczkolwiek są oddzielne technika które kształcą grafików komputerowych i nie są wtedy informatykami. z drugiej strony są również kierunki szkół średnich i wyższych które kształcą informatyków o specjalizacji grafika. Mi przez wiele lat grafik nigdy nie kojarzył się z informatykiem a lalusiem/artystą który Tworzy swoje arcydzieła w corelu oraz photoshopie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *