Czy grafik to też informatyk?

Grafika komputerowa jest zagadnieniem nieco bagatelizowanym w świecie współczesnej informatyki, przynajmniej przez ludzi niezwiązanych bezpośrednio z całą branżą i patrzących na nią z zewnątrz. A jeśli nie bagatelizowanych, to i tak mających mniejszy prestiż od osób takich jak programista czy administrator sieci. Jak to jednak wygląda w praktyce? Czy te dwa zawody można w ogóle ze sobą zestawiać, czy to jest jedna branża?

Grafika komputerowa a programowanie

Wbrew wszelkim pozorom, te dwa zagadnienia nie są od siebie tak odlegle, jak mogłoby się wydawać. Na pierwszy rzut oka wydają się skrajnie różne – grafika opiera się na kreatywnym tworzeniu nowych logotypów i innych tego typu prac, a programowanie to wklepywanie kodu do specjalnego programu. Punktem wspólnym jest tutaj korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania. Tak do grafiki, jak i do programowania, istnieje całe mnóstwo różnych programów, zazwyczaj bardzo drogich, które są po prostu czarną magią dla osoby niezaznajomionej z tajnikami swojego fachu.

Czy grafik to informatyk?

Myślę, że odpowiedź na to pytanie może być wyłącznie twierdząca. Jeśli programista zajmuje się innego rodzaju cyfrowym rzemieślnictwem od grafika, to i tak mają oni ze sobą wiele wspólnego i operują w ramach dokładnie tej samej branży. Zdecydowanie nie warto zatem kierować się szkodliwym stereotypem i być zdania, że prawdziwą informatyką zajmuje się wyłącznie osoba, która programuje, a grafik to jedynie osoba rysująca ładne obrazki. Absolutnie tak nie jest, obu tym zawodom należy się niezbędny szacunek.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *