puszka instalacyjna podłogowa

Puszki hermetyczne – funkcjonalne rozwiązanie w nowoczesnym domu

Funkcjonalność i estetyka wnętrz wymusiły na producentach osprzętu elektroinstalacyjnego wyszukania innowacyjnych rozwiązań. Według nowoczesnych zasad organizacji przestrzeń ma ona być jak najbardziej praktyczna i ergonomiczna, a zarazem estetycznie wykończona. Niestety posiadanie w domu dużej ilości sprzętu elektrycznego wiąże się z tym, że wszędzie można napotkać na kable i gniazdka. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest montaż puszki hermetycznej, która może być zamontowana w opcji natynkowej, podtynkowej i podłogowej. Taka segregacja kabli wpływa nie tylko na porządek w pomieszczeniu, ale także zwiększa poziom bezpieczeństwa, szczególnie gdy w mieszkaniu są małe dzieci.

Puszki hermetyczne podłogowe

Ze względu na swoje parametry techniczne, puszki hermetyczne podłogowe można podzielić na te zewnętrzne i wewnętrzne. Puszki hermetyczne w podłodze do tej pory były wykorzystywane głównie w obiektach publicznych, komercyjnych i biurowcach, jednak ostatnio cieszą się również coraz większą popularnością wśród prywatnych odbiorców. Umiejętne schowanie gniazd w podłodze znacząco wpływa na pojęcie estetyki i bezpieczeństwa. Obecnie puszki hermetyczne podłogowe są dostępne w tak wielu wariantach, że z łatwością mogą być wyposażone nawet w 12 gniazd elektrycznych, skrzętnie ukrytych w podłodze. Puszki instalacyjne mogą być zamontowane w każdym typie podłogi, a ich wygląd końcowy zależy od pozostałego wystroju wnętrza, dzięki czemu nie wyróżniają się one na tle całości aranżacji.

metalowa puszka hermetyczna

Puszki hermetyczne a bezpieczeństwo

Decydując się na puszki hermetyczne w podłodze, zwiększamy również poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Szczelna obudowa schowana w panelu podłogowym zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia w razie zagrożenia oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia zwarcia elektrycznego. Puszki o podwyższonym IP stosuje się głównie w miejscach wymagających specjalnego zabezpieczenia. Zazwyczaj można je spotkać w obiektach przemysłowych i publicznych, gdyż wyróżniają się także dużo większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Puszki o podwyższonym IP można również zamontować w domu, zapewniając sobie tym samym najwyższy poziom bezpieczeństwa. Stojąc przed wyborem puszki instalacyjnej, w pierwszej kolejności należy skupić się na parametrach technicznych oraz możliwości łączenia ze sobą poszczególnych komponentów elektrycznych. Nie należy jednak zapominać o walorach estetycznych, gdyż to głównie ten argument przemawia za instalacją puszki hermetycznej w podłodze.

Share

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *