Rozwój robotyki na świecie.

Robotyka jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi nauki oraz przemysłu. Światowa sprzedaż robotów konsumenckich szacowana jest na ponad 10 milionów sztuk rocznie, co daje wyobrażenie o tym, jak duże jest komercyjne zainteresowanie robotyką.

Roboty humanoidalne

Wszyscy przynajmniej raz widzieli lepszy czy gorszy film, w którym zbuntowane roboty opanowują ludzkość. Roboty humanoidalne to jednak nie tylko fikcja kinowa, ale jak najbardziej rzeczywista koegzystencja maszyn i człowieka. Na naszym kontynencie dwunożne roboty spotkać można na pokazach i konferencjach poświęconych nauce i technice, w Japonii, są one elementem codzienności. Obsługa tokijskiego hotelu Henn jest w całości zrobotyzowana – gości wita recepcjonista-android, posiłki dostarcza do pokoju zautomatyzowany portier a w sprawach bytowych pomaga konsjerż – maszyna.

Drony bezzałogowe

Robotyka zajmuje się również ciągłym rozwijaniem idei dronów bezzałogowych. Ewolucja techniczna idzie w parze ze znajdowaniem nowych zadań dla tych robotów. Jeszcze kilka lat temu drony bezzałogowe dostarczające paczki klientom znanej wszystkim sieci – szokowały. Dziś nawet przeciętny Kowalski jest w stanie pozwolić sobie na zakup i zabawę całkiem dobrej jakości dronem o niezłym zasięgu.

Obecnie zaobserwować możemy testy uczelni cywilnych i wojskowych instytutów badawczych tzw. dronów autonomicznych, czyli programowanych tak, że wyposaża się je w algorytmy dla niezliczonych przebiegów działania określonych przez ludzi, aby mogły one sprostać nowym, pojawiającym się wyzwaniom.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *