Serwerownia w biurze – jak ją zabezpieczyć?

Coraz więcej firm decyduje się na porzucenie usług zewnętrznych firm hostingowych na rzecz własnej serwerowni. Z wielu względów jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Zanim jednak przystąpimy do przesyłania plików, musimy najpierw zadbać o odpowiednie zabezpieczenie danych naszej firmy.

Stały dopływ zasilania

Każde urządzenie elektroniczne potrzebuje ciągłego dostępu do zasilania, żeby prawidłowo funkcjonować. Nie inaczej jest w przypadku serwerowni. Właściwe zabezpieczenie danych wymaga zadbania o dostawy prądu. Warto w tym celu zainwestować w systemy podtrzymania energii, które jak najszybciej w razie awarii przełączą źródło energii na zasilanie z akumulatorów.

Systemy bezpieczeństwa

Kolejną istotną kwestią są systemy bezpieczeństwa. Tu zdecydowanie nie należy oszczędzać. Warto zakupić najróżniejsze urządzenia ostrzegawcze. Czujniki otwarcia drzwi i zbicia szkła ostrzegą nas w razie włamania. Dobrze też zainstalować monitoring. Bardzo przydatny bywa też system BMS, dzięki któremu możemy monitorować parametry pracy naszych urządzeń.

Warunki klimatyczne a zabezpieczenie danych

Wiadomo powszechnie, że układy scalone i wilgoć nie stanowią najlepszego połączenia. W związku z tym, projektując pomieszczenie na nasz system należy zadbać o ochronę przed warunkami atmosferycznymi. To z kolei wymusza na nas montaż klimatyzacji. Klimatyzacja pozwala regulować poziom wilgotności w zamkniętej przestrzeni, jaką jest serwerownia.

Bezpieczna serwerownia

Przygotowanie się na każdą ewentualną awarię to zadanie bardzo trudne i wymagające. Mimo to możemy minimalizować ryzyko wystąpienia takich nieprzewidzianych sytuacji. Stosując się do powyższych wskazówek ograniczymy szanse utraty naszych danych do absolutnego minimum.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *