Serwerownia w biurze – jak ją zabezpieczyć?

Coraz więcej firm decyduje się na porzucenie usług zewnętrznych firm hostingowych na rzecz własnej serwerowni. Z wielu względów jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Zanim jednak przystąpimy do przesyłania plików, musimy najpierw zadbać o odpowiednie zabezpieczenie danych naszej firmy.

Stały dopływ zasilania

Każde urządzenie elektroniczne potrzebuje ciągłego dostępu do zasilania, żeby prawidłowo funkcjonować. Nie inaczej jest w przypadku serwerowni. Właściwe zabezpieczenie danych wymaga zadbania o dostawy prądu. Warto w tym celu zainwestować w systemy podtrzymania energii, które jak najszybciej w razie awarii przełączą źródło energii na zasilanie z akumulatorów.

Systemy bezpieczeństwa

Kolejną istotną kwestią są systemy bezpieczeństwa. Tu zdecydowanie nie należy oszczędzać. Warto zakupić najróżniejsze urządzenia ostrzegawcze. Czujniki otwarcia drzwi i zbicia szkła ostrzegą nas w razie włamania. Dobrze też zainstalować monitoring. Bardzo przydatny bywa też system BMS, dzięki któremu możemy monitorować parametry pracy naszych urządzeń.

Warunki klimatyczne a zabezpieczenie danych

Wiadomo powszechnie, że układy scalone i wilgoć nie stanowią najlepszego połączenia. W związku z tym, projektując pomieszczenie na nasz system należy zadbać o ochronę przed warunkami atmosferycznymi. To z kolei wymusza na nas montaż klimatyzacji. Klimatyzacja pozwala regulować poziom wilgotności w zamkniętej przestrzeni, jaką jest serwerownia.

Bezpieczna serwerownia

Przygotowanie się na każdą ewentualną awarię to zadanie bardzo trudne i wymagające. Mimo to możemy minimalizować ryzyko wystąpienia takich nieprzewidzianych sytuacji. Stosując się do powyższych wskazówek ograniczymy szanse utraty naszych danych do absolutnego minimum.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *