Robotyka jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi nauki oraz przemysłu. Światowa sprzedaż robotów konsumenckich szacowana jest na ponad 10 milionów sztuk rocznie, co daje wyobrażenie o tym, jak duże jest komercyjne zainteresowanie robotyką.
Roboty humanoidalne
Wszyscy przynajmniej raz widzieli lepszy czy gorszy film, w którym zbuntowane roboty opanowują ludzkość. Roboty humanoidalne to jednak nie tylko fikcja kinowa, ale jak najbardziej rzeczywista koegzystencja maszyn i człowieka. Na naszym kontynencie dwunożne roboty spotkać można na pokazach i konferencjach poświęconych nauce i technice, w Japonii, są one elementem codzienności. Obsługa tokijskiego hotelu Henn jest w całości zrobotyzowana – gości wita recepcjonista-android, posiłki dostarcza do pokoju zautomatyzowany portier a w sprawach bytowych pomaga konsjerż – maszyna.
Drony bezzałogowe
Robotyka zajmuje się również ciągłym rozwijaniem idei dronów bezzałogowych. Ewolucja techniczna idzie w parze ze znajdowaniem nowych zadań dla tych robotów. Jeszcze kilka lat temu drony bezzałogowe dostarczające paczki klientom znanej wszystkim sieci – szokowały. Dziś nawet przeciętny Kowalski jest w stanie pozwolić sobie na zakup i zabawę całkiem dobrej jakości dronem o niezłym zasięgu.
Obecnie zaobserwować możemy testy uczelni cywilnych i wojskowych instytutów badawczych tzw. dronów autonomicznych, czyli programowanych tak, że wyposaża się je w algorytmy dla niezliczonych przebiegów działania określonych przez ludzi, aby mogły one sprostać nowym, pojawiającym się wyzwaniom.
Dodaj komentarz