Czy ciężko jest znaleźć pracę w Polsce?

To co na pewno można zauważyć na rynku pracy w Polsce to zdecydowany spadek bezrobocia. Ten trend utrzymuje się już od kilku lat i wszystko wskazuje na to, że będzie utrzymywał się nadal. Pytanie jakie zatem można sobie zadać brzmi czy dziś w Polsce trudno jest znaleźć pracę. Niezwykle istotna jest także kwestia samych zarobków.

Rynek pracy w Polsce

Jak wspomniano we wstępnie bezrobocie w Polsce spada. Wciąż widać także wzrost gospodarczy. Ten drugi element bezpośrednio przekłada się na sytuację na naszym rynku pracy. Można wręcz powiedzieć, że to nie pracownik poszukuje pracy, a pracodawca pracownika. Wielu bowiem przedsiębiorców narzeka, że nie może znaleźć rąk do pracy. Jednak nie dotyczy to wszystkich zawodów. Chodzi tu przede wszystkim o specjalistów i kadrę wykwalifikowaną.

Płace w Polsce

Kolejnym istotnym tematem są zarobki w Polsce. Tu można zwrócić uwagę na dwie płaszczyzny. Jeśli chodzi o specjalistów to zdecydowanie można powiedzieć, że zarobki w Polsce rosną. Jednak inaczej jest w przypadku pracowników niewykwalifikowanych. Choć oczywiście tu także z roku na rok zarobi są większe to jednak nie są to podwyżki zbyt znaczące. Wszystko bowiem zależy od tego jakie zapotrzebowania ma rynek pracy. Na najwyższe podwyżki i zarobi mogą liczyć Ci którzy wykonują zawód deficytowy.

Przyszłość rynku pracy

Można jednak stwierdzić, że w kolejnym okresie bezrobocie nadal będzie spadać, a pracodawcy chcąc przyciągnąć najlepiej wykwalifikowanych pracowników będą oferować coraz wyższe pensje.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *