Co się stało z płytami CD i DVD?

Jeszcze 20 lat temu trudno było sobie wyobrazić życie bez płyt CD, a następnie bez płyt DVD. Były to podstawowe nośniki danych, można wręcz powiedzieć, że jedyne i podstawowe. Wraz z biegiem czasu zaczęła zmieniać się technologia i na rynku zaczęły pojawiać się nowe nośniki danych.

Płyty CD i DVD

Jak wspomniano we wstępie płyty CD i DVD były podstawowym nośnikiem danych jeszcze 10 – 20 lat temu. Najpierw na rynku pojawiły się płyty CD. Oprócz tego, że służyły do przenoszenia podstawowych danych, to przede wszystkim to właśnie na płytach CD wydawane były gry komputerowe i płyty muzyczne. Kolejnym etapem było pojawienie się płyty DVD. Była to opcja dużo szybsza i dawała dużo więcej możliwości. Służyła przede wszystkim do przenoszenia plików video.

Nowoczesne nośniki danych

Rozwój technologii przyniósł jednak nowe rozwiązania. Jednym z nich jest nośnik danych Blue-Ray. Podstawową przewagą Blue-Ray nad płytami CD i DVD jest po pierwsze pojemność, a po drugie szybkość działania. Dlatego też nośnik optyczny jakim jest Blue-Ray tak szybko zdobył popularność. Aktualnie wydawane są na nich gry komputerowe, głównie na konsole, oraz firmy.

Przyszłość nośników danych

Jeśli popatrzymy na rozwój technologii można powiedzieć, iż wraz z upływem czasu będą pojawiać się kolejne nowoczesne nośniki danych. Oczywiście nie oznacza to, że płyty CD czy DVD na dobre znikną z obiegu. Wciąż są one bowiem używane i ten stan rzeczy raczej szybko się jeszcze nie zmieni. Choćby dystrybutorzy filmów wciąż z płyt DVD nie rezygnują.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *