Brak ludzi do pracy na Polskim rynku

Polski rynek pracy to coś, co ciągle obserwowane jest przez ludzi ze świata nauki, ze świata biznesu, przez najróżniejsze głowy, które zastanawiają się nad odpowiedzią na jedno, bardzo ważne pytanie – gdzie są ludzie do wykonywania najróżniejszych zawodów? A Wy znacie odpowiedź na to pytanie.

Jaka płaca, taka praca – wysokość wynagrodzenia ma znaczenie

Znacie to popularne powiedzenie? W ostatnich czasach znajduje ono odzwierciedlenie w polskich realiach. Ludzie, aby podjąć jakieś zatrudnienie biorą najpierw pod uwagę wysokość wynagrodzenia. I to na każdym stanowisku. Zarówno kasjerka, jak również sprzątaczka, nauczycielka, pielęgniarka, lekarz, szef w banku, trener personalny, … – oni wszyscy pójdą pracować, ale za odpowiednią kwotę. A takiej „odpowiedniej” kwoty w polskich realiach tak naprawdę nie jesteśmy w stanie uzyskać. Co więc się dzieje w tym momencie?

Emigracja i bezrobocie

Wysokość wynagrodzenia za nasza granicą dla ludzi z odpowiednim wykształceniem jest o wiele większa. Dlatego nie ma się co dziwić, że ludzie wybierają życie na emigracji, a nasz rynek pracy świeci pustkami. U nas nie ma odpowiednich specjalistów, ponieważ nikt ich dobrze nie docenia. Minimalne zarobki dla pielęgniarek, ratowników medycznych, strażaków, czy chociażby nauczycieli są tak żenujące, że nikomu nie chce się robić za tak marne grosze. Bo gdyby to była praca bezstresowa, a jednak taka nie jest. Dlatego też ludzie czasem wolą pozostać w domu, iść na bezrobocie, niż męczyć się za pieniądze, które nawet na dobre leki na uspokojenie nie starczą.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *