Każdy pracownik ma prawo do przerwy w pracy. Warto jednak wiedzieć, że to kiedy pracownik może udać się na przerwę niekoniecznie zależy tylko od woli pracownika. Kwestia przerw w pracy jest dokładnie uregulowana w kodeksie pracy.
Przerwa 15 minutowa
Podstawowym rodzajem przerwy w pracy jest przerwa 15 minutowa. Przysługuje ona każdemu pracownikowi, który dziennie pracuje min. 6 godzin. Przerwa ta często nazywana jest przerwą śniadaniową. Przede wszystkim dlatego, iż najczęściej pracownicy wykorzystują tę pracę właśnie na spożycie drugiego śniadania.
Przerwa 60 minutowa
Istnieją także przerwy, które nie są wliczane w czas pracy. Jest to przerwa 60 minutowa, która pracodawca może wprowadzić dowolnie. Jest to tzw. przerwa na lunch. Przerwę tę pracownicy wykorzystują zwykle właśnie na spożycie obiadu. Trzeba jednak wiedzieć, że przerwa ta nie wlicza się w czas pracy. Dlatego pracownik korzystający z tego typu przerwy musi wiedzieć, że oprócz tych 60 minut będzie musiał danego dnia przepracować pełen wymiar pracy.
Przerwa a praca przy komputerze
Kodeks pracy jasno określana także przerwy dotyczące osób pracujących przy komputerze. Ze względu na szkodliwe działanie monitorów każdemu pracownikowi, który pracuje przy komputerowym monitorze przysługuje 5 minut przerwy po pełnej godzinie pracy.
Przerwy a rejestr czasu pracy
Każdy pracodawca musi wiedzieć, że wszelkie przerwy w pracy musi odnotowywać w rejestrze czasu pracy. Dzięki temu jasne będzie czy w przedsiębiorstwie przestrzegane są przepisy kodeksu pracy.
Dodaj komentarz