Przemęczenie i stres w pracy – jak sobie z nim radzić?

Na stres w pracy zwykle narzekają osoby pełniące ważne stanowiska, ale też ci, którzy czują presję czy wręcz stosowany jest wobec nich mobbing. Przemęczenie z kolei dotyczyć może wszystkich, nie tylko tych, którzy ciężko pracują fizycznie – szczególnie że obecnie prace są wymagające, a presja, między innymi ekonomiczna, duża. Jak sobie radzić z tymi problemami?

Sposób na relaks

Zarówno w przypadku stresu, jak i przemęczenia, przyda się coś, co pomoże się zrelaksować. Każdy musi sam znaleźć to, co będzie dla niego odpowiednie: długi odpoczynek na kanapie, być może w towarzystwie telewizora, sauna, joga, sport czy na przykład spacer. Podziała to zbawiennie zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Lepiej jednak, by nie były to używki, gdyż na dłuższą metę mogą tylko spowodować więcej problemów i pogorszyć samopoczucie. Również stosowanie środków uspokajających czy dodających energii może być ryzykowne. Przynajmniej raz w roku niezbędny jest też zasłużony urlop, ale dobrym pomysłem może być również wyjeżdżanie na krótko w ciągu roku, na przykład na weekendy.

Zasłużony urlop działa motywująco

Każdemu należy się nie tylko regeneracja po pracy, ale też długi odpoczynek trwający minimum tydzień. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu, warto więc zaplanować wyjazd. Podziała to na stres i przemęczenie dużo lepiej niż pobyt w domu, gdyż zmiana otoczenia działa zbawiennie na samopoczucie. Niech będzie to relaksujący wypad w góry czy relaks nad ciepłym morzem, w zależności od tego, co się preferuje i jak najlepiej lubi się wypoczywać.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *