koła dwumasowe

Funkcjonowanie koła dwumasowego – jak zadbać o jego długowieczność?

Ażeby poruszanie się pojazdu było możliwe, niezbędne jest połączenie skrzyni biegów z silnikiem, tak żeby jednostka napędowa mogła przekazać wytworzony moment obrotowy. Niegdyś wykorzystywano do tego koła zamachowe, które jednak obecnie zastępowane są przez bardziej efektywne podzespoły, jakimi są koła dwumasowe. Czym jest dwumasa i jakie pełni funkcje? Jak zadbać o długą żywotność tego elementu?

Koła dwumasowe – co to takiego?

Jak już wspomniano, dwumasa przenosi moment obrotowy, dzięki czemu możliwe jest wprawienie kół w ruch. Dlaczego jednak koła te są lepsze od kół zamachowych? Rzecz w tym, iż dwumasa to tak naprawdę podwójne koło zamachowe. Nazwa tego elementu nie jest zatem przypadkowa. Standardowe koło składa się z dwóch kół zamachowych, które są ze sobą ściśle połączone przez tłumik drgań.

koła dwumasowe

Ze względu na większą masę nowoczesnego koła od koła zamachowego, pracuje ono skuteczniej. O wiele lepiej tłumi drgania, z którymi często nie daje sobie rady pojedyncze koło zamachowe. Tym samym wzrasta komfort jazdy. Przyczynia się do tego również płynniejsza zmiana biegów, a także bardzo szybka reakcja pedału gazu. Jednak komfort to nie wszystko, za co odpowiadają koła dwumasowe. Dzięki ich sprawnej pracy spada zużycie paliwa, gdyż cała moc silnika jest przekazywana bez większych strat.

Jak dbać o koło dwumasowe?

Jeżeli koło ma sprawnie pracować przez wiele lat, trzeba go prawidłowo używać. Niemniej jednak warto pomyśleć o wydłużeniu żywotności tego elementu już przy jego montażu. Rzecz w tym, aby wybrać koło dostosowane do mocy silnika. Koło dwumasowe jest elementem, którego głównym zadaniem jest przyjmowanie na siebie siły silnika, tym samym musi być ono odpowiednio mocne. Jeżeli dobierzemy zbyt słabe koło do danej jednostki napędowej, podczas jazdy będą odczuwane silne wstrząsy. Jednak tak naprawdę będzie to najmniejszym problemem, gdyż niedostosowanie mocy silnika i dwumasy skutkuje szybkim zużyciem koła dwumasowgo, a czasem również poważną awarią tej części.

Kiedy już znajdziemy odpowiednie koło dwumasowe, zadbajmy o to, aby nie było one zbyt mocno narażone na oddziaływanie siły drgań. Oczywiście, jego zadaniem jest minimalizowanie wibracji, jednak w im mniejszym natężeniu docierają one do koła, tym dłużej będzie ono skutecznie pracowało. Jednak jak ograniczyć wibracje? Należy po prostu dbać o silnik, aby pracował on poprawnie. Ponadto, dbajmy również o amortyzację silnika, za którą odpowiadają m.in. poduszki podtrzymujące.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *