Zanim uzupełnisz poziom oleju silnikowego w pojeździe, musisz wybrać odpowiedni płyn, który będzie długo i skutecznie chronił jednostkę napędową. Wskazujemy, jak dokonać trafnego wyboru, aby silnik był bezpieczny. Które parametry oleju mają największe znaczenie? Czy lepiej zdecydować się na płyn naturalny czy też sztuczny?
Właściwa lepkość oleju
Od niemal 100 lat Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych (w skrócie SAE) określa specyfikację olejów na podstawie ich lepkości. Podstawowym parametrem jest tzw. lepkość kinematyczna, jednak pod uwagę brane są również lepkości, jakie oleje silnikowe osiągają w niskich oraz wysokich temperaturach. Dlaczego lepkość jest tak ważna? Musi być ona optymalna, gdyż zbyt niskie wartości tego parametru nie gwarantują wystarczającego zmniejszania tarcia między elementami metalowymi. Zbyt duża lepkość jest mniej groźna, jednak również niepożądana. Sprawia ona, że olej nie dociera do wszystkich zakątków silnika.
Warto zaznaczyć, iż dzisiaj wszystkie oleje dopuszczone do sprzedaży spełniają standardy SAE. Nie oznacza to jednak, że pod względem lepkości wszystkie produkty dostępne na rynku są takie same. Dlatego też warto zwracać uwagę na parametr lepkości. Kolejną ważną informacją jest możliwość mieszania olejów o różnej lepkości bez większych negatywnych konsekwencji. Niemniej jednak zaleca się dolewać oleje o lepszych właściwościach do tych o nieco gorszej lepkości, ale raczej nie odwrotnie.
Oleje mineralne i syntetyczne
Kwestią kluczową jest również wybór między olejami syntetycznymi i mineralnymi. Obecnie fachowcy o wiele bardziej polecają te pierwsze. Ich lepkość oraz parametry smarne zwykle są o wiele lepsze. Co ważne, dzięki chemicznym środkom zabezpieczającym, oleje syntetyczne nie tracą właściwości wraz z czasem eksploatacji, ani pod wpływem oddziaływania czynników atmosferycznych.
Zalecenia producenta
Warto pamiętać, że każdy silnik jest nieco inny, przez co odmienne są jego potrzeby. Tym samym dokonując wyboru oleju, nie można pomijać indywidualnych cech silnika. Jak jednak dopasować płyn do jednostki napędowej? Najlepiej kierować się zaleceniami producenta pojazdu, który określa, jakiego typu oleje silnikowe najlepiej sprawdzą się w danym pojeździe. W przypadku starszych samochodów możliwe, iż w instrukcji dostrzeżemy polecenie korzystania z produktów mineralnych. Oczywiście tzw. oleje naturalne wciąż są dostępne w sprzedaży oraz spełniają polskie i europejskie normy. Niemniej jednak oleje powstające poprzez syntezę chemiczną mają po prostu lepsze parametry. Warto zatem w miejsce zalecanych przez producenta olejów mineralnych stosować ich zamienniki syntetyczne. Dzisiaj niemal każdy godny uwagi olej naturalny posiada swój syntetyczny odpowiednik, który jest jego udoskonaloną wersją.
Dodaj komentarz