nagrzewice wodne

Nagrzewnice – rodzaje i zastosowanie

Nagrzewnice to osobne urządzenia lub elementy systemu ogrzewania powietrza. Funkcjonują na zasadzie przepływu powietrza przez wymiennik ciepła i za pomocą wbudowanego wentylatora rozprowadzają powietrze po pomieszczeniu.

Gdzie stosuje się nagrzewnice

Nagrzewnice różnego typu stosować można nie tylko w halach czy biurach, ale także budynkach mieszkalnych, szklarniach, na balkonach i tarasach oraz w budynkach użyteczności publicznej i restauracjach, na ich wiatach, tarasach, ogródkach.

Nagrzewnice efektywnie ogrzewają zwłaszcza pomieszczenia o dużej kubaturze oraz te o specyficznej budowie, która utrudnia zastosowanie tradycyjnych form ogrzewania jak piece gazowe czy sieciowe ogrzewanie elektryczne. Nagrzewnice świetnie sprawdzają się w przestrzeniach tylko zaaranżowanych na pomieszczenia, a tak naprawdę nie tworzących w całości budynku (jak targowiska w halach). Nagrzewnice działają tak, że z ich pomocą możliwy jest kierunkowy nadmuch ciepłego powietrza. Dzięki nadmuchowi ciepłe powietrze natychmiast wypełnia dużą część pomieszczenia, mieszając się z zimnym, w efekcie już po kilku minutach cieplej robi się w każdym zakątku nawet najwyższej i najbardziej nietypowej hali czy kościoła. To bardzo ważna cecha stanowiąca znaczącą przewagę miedzy nagrzewnicami, a każdego typu instalacją grzewczą opartą na systemie grzejników. Mimo iż w przypadku grzejnika ciepło utrzymywane jest znacznie dłużej, nie wszędzie grzejniki mogą być stosowane.

Nagrzewnice do ogrzewania powietrza przy imprezach plenerowych

Nagrzewnice świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku imprez na świeżym powietrzu (koncertów, pikników itp.), gdzie właściwie ciepłe powietrze potrzebne jest tylko miejscowo. Nadmuch na scenę podczas dużych koncertów, jakie odbywają się zimą jest możliwy niemal wyłącznie przy zastosowaniu nagrzewnicy. Przykładowo do ogrzania średniej wielkości wystarczy zastosować dwie nagrzewnice mobilne z odprowadzaniem spalin. Jeśli scena jest wystarczająco szczelnie zadaszona, temperatura w jej środkowej części po kilku minutach nadmuchu, może wzrosnąć nawet o 10-12 stopni, co szczególnie ważne jest podczas imprez plenerowych organizowanych zimą.

Rodzaje nagrzewnic

Podstawowym podziałem nagrzewnic, powinno być to z uwagi na rodzaj paliwa i w ten sposób mamy:

  • Nagrzewnice gazowe
  • Nagrzewnice wodne
  • Nagrzewnice elektryczne
  • Nagrzewnice olejowe
  • Nagrzewnice na pellet

Jak wybiera się nagrzewnicę?

Nagrzewnice dobiera się względem wielkości pomieszczenia, jednak ważne jest też przeliczenie kosztów użytkowania i tu zdecydowanie jednymi z tańszych w utrzymaniu są nagrzewnice wodne. Nie tylko ich duża wydajność wynikająca ze sporego zakresu mocy, ale także zakup i późniejsza eksploatacja urządzenia jest tańsza niż np. nagrzewnica elektryczna, Woda skutecznie przyspiesza osiągnięcie wysokiej temperatury i pozwala na dłużej ją utrzymać. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku nagrzewnic olejowych, które zwykle stosowane są pomieszczaniach półotwartych jak wiaty. Tutaj również mamy do czynienia z dużą wydajnością, ale kubatura pomieszczeń będzie znacznie większa. Nagrzewnice najlepiej kupować w autoryzowanych sklepach specjalistycznych jak https://www.wentylatorysklep.pl/nagrzewnice-wodne,251.html. W ten sposób ustrzeżemy się unikających odpowiedzi sprzedawców np. z Allegro, których konserwacja naszej nagrzewnicy nic nie obchodzi.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *