Samo założenie działalności gospodarczej ogranicza się tylko do złożenia stosownych dokumentów i rejestracji w CEIDG. Niestety przed przedsiębiorcą stoją też ważne decyzje do podjęcia, które mają wpływ na późniejsze prowadzenie księgowości i rozliczeń względem Urzędu Skarbowego. Najwięcej dylematów może przynieść określenie czy zostać podatnikiem VAT, czy skorzystać ze zwolnienia z podatku. Oba te rozwiązania mają wady i zalety, a wybór powinien być uzależniony od profilu prowadzonej działalności.
Kto musi być VAT- owcem?
Polskie prawo daje przedsiębiorcom możliwość decydowania o tym, czy zostaną czynnymi podatnikami VAT, czy zrezygnują z tej możliwości. Przepisy określają jednak sytuacje, w których nie ma możliwości prowadzenia działalności zwolnionej z VAT-u. Chodzi tu między innymi o firmy, które uzyskały przychody za ubiegły rok przekraczające 200 tyś. zł. Dodatkowo VAT – owcem musi zostać przedsiębiorca, którego siedziba firmy znajduje się za granicą, a jego przedsiębiorstwo prowadzi transakcje w określonym przepisami zakresie. Można tu wyróżnić między innymi sprzedaż wyrobów jubilerskich, dostawę energii elektrycznej czy obrót towarami podlegającymi akcyzie. Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie produkty i usługi są związane z koniecznością wejścia na Vat, to księgarnia prawnicza Profinfo.pl jest miejscem, w którym dostaniesz ciekawe publikacje dotyczące obsługi prawnej podmiotów gospodarczych.
Kiedy warto zdecydować się na VAT?
Osoby, które po raz pierwszy zakładają swoją działalność, mogą od razu wybrać zwolnienie VAT. Jeżeli jednak Twoja nowa lub dotychczasowa firma opiera się na współpracy z innymi podatnikami VAT, lub osiąga znaczne dochody, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zostanie VAT- owcem. W głównej mierze chodzi tu o możliwość odliczenia VAT-u od wystawionych faktur, co potrafi znacznie obniżyć koszty przedsiębiorstwa. Ponadto na VAT warto się zdecydować, jeżeli firma dokonuje wysokich inwestycji lub zajmuje się importem towarów i ich sprzedażą hurtową.
Kiedy lepiej zrezygnować z bycia podatnikiem VAT?
W przypadku prowadzenia niewielkiej firmy, której roczne obroty nie przekraczają 200 tyś zł, warto zastanowić się, czy wejście na VAT jest korzystnym rozwiązaniem. Również w przypadku przedsiębiorstw zawierających transakcje z osobami niebędącymi płatnikami Vat i rozliczanie się na zasadzie ryczałtu zostanie Vat – owcem może znacznie skomplikować prowadzenie księgowości i źle wpłynąć na płynność finansową. Należy pamiętać, że rozliczenia podatkowe VAT są bardziej skomplikowane i przedsiębiorcy nie mający dostatecznej wiedzy z zakresu księgowości i prawa podatkowego, będą zmuszeni skorzystać z usług biura rachunkowego, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami utrzymania przedsiębiorstwa.
Dodaj komentarz