Kiedy dziecko przychodzi na świat, jego mózg nie jest w pełni rozwinięty. Dlatego jeszcze przez kilka następnych lat po narodzinach, organ ten najzwyczajniej w świecie rośnie. Czas ten jest niezwykle ważny dla rozwoju dziecka. Do piątego roku życia, każdego dnia, wytwarzają się w jego mózgu niezliczone liczby nowych połączeń nerwowych, które w przyszłości będą podstawą wszystkich funkcji myślowych i nie tylko.
Rozwój dziecka – środowisko plus stymulacja
Stymulacja kreatywności u dzieci polega przede wszystkim na zapewnieniu dziecku odpowiednich warunków do rozwoju. Pomimo tego, że uważa się, iż czynnik genetyczny ma znaczenie w kwestii predyspozycji intelektualnych u ludzi, to okazuje się, że czynnik środowiskowy jest równie, jak nie bardziej, istotny. Dzieci, które są odpowiednio stymulowane do rozwoju swoich umiejętności twórczych, nie będą miały w przyszłości problemów z podejmowaniem decyzji, poczuciem własnej wartości czy realizacją zamierzonych działań. Zabawki kreatywne skutecznie im w tym pomogą.
Zabawki kreatywne, czyli jakie?
To, czy zabawka jest kreatywna, zależy od tego, w jaki sposób angażuje dziecko do zabawy. Jeśli dzięki zabawce jest ona twórcza i inicjuje w maluchu proces samodzielnego myślenia, to jak najbardziej możemy zaliczyć ją do zabawek kreatywnych.
Pamiętać należy o tym, że nie wszystkie zabawki kreatywne muszą być związane stricte z ekspresją plastyczną. Zwykło się uważać bowiem, że najlepsze zabawy do rozwoju twórczego myślenia, to malowanie, wycinanie czy rzeźbienie w masach plastycznych. Oczywiście takie zabawy są jak najbardziej stymulujące i wskazane dla małych dzieci, ponieważ pomagają rozwijać ich umiejętności manualne. Istnieją jednak inne zabawki, które również pomagają kształtować w dzieciach kreatywność i niestandardowe myślenie.
Twórcze zabawki, które budują pewność siebie
Interesującą alternatywą dla znanych wszystkim, standardowych zabawek kreatywnych, takich jak puzzle, malowanki, wycinanki czy masy plastyczne, są ciekawe zestawy magiczne Amazing Zhus, które angażują dzieci do odkrywania mechanizmów działania sztuczek magicznych, a przy okazji stanowią doskonały sposób do budowania w maluchach pewności siebie, jaką wymagają występy przed publicznością.
Nie zapominajmy o tym, że nawet najbardziej kreatywny człowiek nic nie osiągnie, jeśli będzie zbyt nieśmiały i nie będzie umiał podzielić się swoimi pomysłami z otoczeniem. Nauka kreatywności to również nauka bycia pewnym siebie i umiejętność werbalizowania swojego zdania oraz opinii.
Dodaj komentarz