Mieszkańcy bloków oraz domów, w których nie ma możliwości wybudowania tradycyjnego kominka, coraz częściej poszukują praktycznej alternatywy, aby cieszyć się choć namiastką prawdziwego paleniska. Nowoczesne urządzenia potrafią imitować płomienie ognia, dawać ciepło oraz stwarzać wyjątkowy nastrój w pomieszczeniu, co upodabnia je do tradycyjnych kominków. Co jednak jest korzystniejszym rozwiązaniem, biokominek czy jego elektryczny odpowiednik?
Walory estetyczne
Podstawową różnicą między biokominkiem a kominkiem elektrycznym jest ich wygląd. W głównej mierze chodzi tu o realizm płomieni. Urządzenia elektryczne podświetlają za pomocą LED wytwarzaną parę wodną, co ma imitować prawdziwy ogień. Biokominki w tej kwestii są bardziej upodobnione do prawdziwego kominka, gdyż wytwarzają naturalne płomienie, takie jak w tradycyjnym palenisku. Podświetlana atrapa ognia nie jest w stanie stworzyć w pomieszczeniu klimatu, jaki może zapewnić tylko prawdziwy ogień, dlatego w tej kwestii biokominki wygrywają swoim realizmem.
Komfort użytkowania
Biokominki nie wymagają specjalnej obsługi, jednak należy pamiętać, że trzeba uzupełniać w nich biopaliwo. W kominkach elektrycznych mamy ten komfort, że zasilane są na prąd, dlatego są praktycznie bezobsługowe. Dodatkowo są sterowane pilotem, a to z pewnością może być istotną zaletą dla osób szukających maksymalnej wygody w użytkowaniu. Biokominki, mimo że nie wytwarzają popiołu i nie trzeba ich sprzątać, to wymagają okresowego przeczyszczenia palników. Trzeba jednak pamiętać, że biokominki wytwarzają prawdziwy ogień i są nieskomplikowane w użyciu, a kominki elektryczne, tak jak inne urządzenia mogą z czasem ulec awarii, a podświetlenie wiązać się z koniecznością wymiany.
Parametry cieplne i koszty utrzymania
Obydwa urządzenia nadają się do dogrzewania niewielkich pomieszczeń, jednak nie mogą zastąpić podstawowego źródła ciepła. Biokominki oddają energię, która spokojnie wystarczy, aby zapewnić odpowiednią temperaturę w pokoju, a płomienie w naturalny sposób zwiększają walory grzewcze. Kominki elektrycznie również wytwarzają ciepło, jednak nie jest ono tak intensywne. Nowoczesne urządzenia są często dodatkowo wyposażone w panel sterowania, za pomocą którego można regulować temperaturę oraz wielkość imitacji ognia. Jeżeli chodzi o koszty eksploatacji, kominki elektryczne są bardziej ekonomiczne i pobierają niewiele energii. Ceny biopaliwa nie są jednak wygórowane, dlatego różnica w kosztach utrzymania obydwu urządzeń jest znikoma.
Biokominek czy kominek elektryczny – co lepsze?
Trudno jednoznacznie zdecydować, który wariant jest lepszy, gdyż wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Osobom, które cenią sobie nastrój tworzony przez prawdziwe płomienie ognia oraz szukającym nowoczesnej alternatywy dla tradycyjnego paleniska, z pewnością przypadnie do gustu biokominek. Kominek elektryczny nie jest w stanie zbudować tak przytulnej atmosfery w pomieszczeniu, jednak idealnie sprawdzi się jako oryginalna dekoracja w nowoczesnych wnętrzach.
Dodaj komentarz