monitoring wibracji

Pomiar wibracji – niezbędna czynność na budowie

Wibracje otaczają nas zewsząd jak powietrze. W miastach trudno znaleźć miejsca wolne od ich wpływu. Z pozycji rozważań teoretycznych są bodźcami fizycznymi. Z praktycznego punktu widzenia ważne jest, że wibracje przenoszą się bez pośrednictwa medium powietrznego z ośrodka drgającego, który jest ciałem sprężystym, na tkanki organizmów żywych i mogą być szkodliwe dla zdrowia, jeśli ustrój jest narażony na ekspozycję w dłuższym okresie.

Jednak co ważniejsze z punktu widzenia poniższego artykułu, wibracje mogą być również groźne dla gruntu. Podczas realizacji projektów budowlanych praca ciężkich maszyn i urządzeń wywołuje silne drgania, które mogą zaszkodzić stałości gruntu, zabezpieczeniom wykopów, jak i gotowym częściom konstrukcji, a nawet okolicznej zabudowie.

Pomiar wibracji – stosowane urządzenia

Do pomiaru wibracji używany jest wibrometr. Jest to przyrząd wskazówkowy do pomiaru amplitudy i częstotliwości drgań ciała badanego. Przyrząd nie rejestruje przebiegu badania. Funkcję zapisu posiada natomiast wibrograf. Pierwsze wibrografy do zapisu przebiegu sesji miały do dyspozycji taśmę papierową z rysikiem kreślącym krzywe zmieniającego się stanu ośrodka drgającego. Nowoczesne wibrometry wyposażone są w elektronikę i aplikacje rejestrujące relację z pomiaru.

pomiary wibracji

Kiedy niezbędny jest monitoring wibracji?

W zasadzie na każdej budowie, gdzie wykorzystywany jest sprzęt ciężki, powinien być prowadzony monitoring wibracji. Dla fachowych wykonawców jest to oczywistością, dlatego na bieżąco kontrolują oni natężenie drgań. Niemniej jednak w niektórych przypadkach pomiary powinny być szczególnie częste i dokładne. Chodzi tutaj głównie o sytuacje, w których dana budowla powstaje w bliskim sąsiedztwie zabudowań. W takim przypadku skutki nadmiernych wibracji mogą być opłakane, stąd też konieczne jest utrzymywanie ich na dopuszczalnym poziomie.

Niewiele jest firm, które fachowo i szczegółowo zajmują się pomiarem wibracji. Jedną z nich jest Aarsleff – przedsiębiorstwo, które zna każdy przedstawiciel branży budowlanej. Na realizacje przedsiębiorstwa Aarsleff natrafić można w wielu polskich miastach, wśród których wskazać można choćby na Warszawę czy Rzeszów. Żaden z projektów realizowanych przez Aarsleff nie zaszkodził okolicznej zabudowie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *