podział majątku bez rozwodu

Podział majątku – co warto wiedzieć?

Podział majątku wspólnego ma z reguły miejsce, gdy dochodzi do rozpadu małżeństwa. Często sporne kwestie budzi również podział majątku po rodzicach. W sytuacjach tych przydatne jest wsparcie prawnika, który zadba o to, aby podział majątku był dla nas jak najkorzystniejszy.

W przypadku rozwodów kwestia podziału majątku wspólnego jest niezwykle trudna i newralgiczna. Chodzi tutaj często o podział majątku dorobkowego, który gromadzony był wspólnie przez małżonków, przez wiele lat. Dochodzenie do tego, która strona ma większe prawa do konkretnych części majątku, bywa trudne, a skonfliktowane strony nie są skłonne do ugody. O ile w sprawie majątku po rodzicach istnieją przepisy regulujące prawo dziedziczenia, to kwestie podziału majątku po rozwodzie nie są już tak jasno sprecyzowane.

Jak podzielić majątek?

Podział majątku w wyniku rozwodu może być przeprowadzony na kilka sposobów. Istnieje możliwość do podziału majątku po rozwodzie oraz podziału majątku bez rozwodu lub w trakcie rozwodu. Sama procedura może odbyć się na dwa sposoby. Jednym jest ugoda, czyli porozumienie się stron, a drugim sprawa sądowa. W przypadku, gdy jedna ze stron jest winna rozpadowi małżeństwa, dochodzi jeszcze podział majątku z orzekaniem o winie, gdzie osoba poszkodowana może liczyć na bardziej korzystne dla niej rozwiązania majątkowe.

podział majątku po rozwodzie

To, w jaki sposób przeprowadzić postępowanie obejmujące podział majątku zależy od wielu czynników. Dlatego warto zasięgnąć opinii profesjonalnych prawników, którzy przeanalizują sytuację i wskażą rozwiązanie najkorzystniejsze, a także najmniej czasochłonne. Procesy sądowe o podział majątku mogą bowiem ciągnąć się latami, co jest uciążliwe nie tylko pod względem finansowym, ale nie pozwala również zamknąć za sobą często bolesnego etapu życia. Najkorzystniejsze zatem wydaje się polubowne załatwienie sprawy, do czego przyda się profesjonalny prawnik z umiejętnością mediacji.

Podział majątku – pomoc prawna we Wrocławiu

Szukasz pomocy w kwestii podziału majątku w okolicach stolicy Dolnego Śląska? Zapraszamy do profesjonalnej Kancelarii Radcy Prawnego Wioletty Hawrylak. Kancelaria specjalizuje się również w prawie rodzinnym i posiada doświadczenie w realizowaniu postępowań związanych z podziałem majątku, zarówno tego wynikającego z rozwodu, jak i podziału majątku po rodzicach.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *