Białaczka to choroba, która daje o sobie znać, gdy jest już w zaawansowanym stadium. Obecnie da się ją wyleczyć. Dlatego warto przeprowadzać regularne badania diagnostyczne. Każdy z nas może także pomóc chorym na białaczkę przekazując 1% podatku np. Fundacji Urszuli Smok „Podaruj Życie”.
Białaczka – co to jest
Białaczka to grupa złośliwych nowotworów układu krwiotwórczego. Polega ona na różnicowaniu krwinek powstających z komórek macierzystych w śledzionie, węzłach chłonnych, grasicy i szpiku kostnym. Wówczas skład krwi ulega zmianie, co prowadzi do zaburzeń jej funkcji w organizmie.
Istnieje kilka rodzajów białaczki które zależą od paru czynników. Jednak ogólnie można je podzielić na:
- Ostre – białaczka szpikowa dotykająca osoby dorosłe oraz limfoblastyczna, która rozwija się u dzieci
- Przewlekłe – szpikowa, która zaliczana jest do zespołów mieloproliferacyjnych oraz limfatyczna polegająca na klonalnym rozroście dojrzałych limfocytów
Przyczyny i objawy
Przyczyny białaczki nie są do końca zbadane. Wiadomo, że szczególnie narażone na rozwój nowotworu są osoby, które posiadają zaburzenia genetyczne i długotrwale są eksponowane na działanie promieni jonizujących bądź szkodliwych substancji chemicznych. Również osoby palące papierosy oraz stosujące niektóre grupy leków mogą na nią zachorować.
Niezależnie od rodzaju białaczki, pierwsze objawy to:
- Spadek odporności, częste infekcje
- Brak apetytu, afty w jamie ustnej, anemia
- Krwawienia dziąseł lub z nosa
- Szybkie męczenie się organizmu
- Łatwe siniaczenie
- Powiększenie węzłów chłonnych
Białaczka – diagnostyka oraz leczenie
Jeżeli mamy podejrzenie wystąpienia białaczki to zostaje najpierw wykonana morfologia obwodowej krwi z rozmazem. Jeżeli badanie to wykaże zwiększoną ilość blastów, krwinek białych, małopłytkowość i niedokrwistość to zlecane są badania cytologiczne oraz molekularne szpiku kostnego.
Leczenie białaczki opiera się na zastosowaniu chemioterapii, czasami połączonej z radioterapią oraz podawaniem leków przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych. Również choremu przetaczane są krwiopochodne preparaty. Jednak, gdy leczenie nie przynosi efektów konieczny jest wtedy przeszczep szpiku kostnego.
Dodaj komentarz