Abonament RTV – jak to naprawdę wygląda?

Abonament telewizyjny, znany szerzej jako abonament RTV to zmora wielu Polaków. Obowiązek płacenia abonamentu wynika z Ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Nie ważne ile odbiorników telewizyjnych lub radiowych posiadamy, w ciągu 14 dni jesteśmy zobowiązani je zarejestrować i wnieść opłatę abonamentową. Tyle mówi teoria, ponieważ w praktyce wiele osób uchyla się od opłat. Warto wiedzieć, że nawet telewizja satelitarna, którą opłacamy, nie zwalnia nas od zapłaty abonamentu.

Jak opłacić abonament?

Rejestracji odbiornika telewizyjnego lub radiowego w przeciągu 14 dni odkąd znajdzie się on w naszym gospodarstwie, można dokonać w placówce poczty lub za pośrednictwem Internetu. Po rejestracji i wniesieniu opłaty, otrzymujemy tzw. zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika – jest ono dokumentem potwierdzającym fakt, że abonament telewizyjny jest przez nas opłacany. Nie ma znaczenia, czy w domu jest telewizja satelitarna lub inne platformy – nie zwalnia to z opłaty abonamentu RTV.

Czy można nie płacić abonamentu RTV?

Wiele osób nie płaci abonamentu, jednak do drzwi zawsze może zapukać kontrola. Kara może wynieść nawet 30-krotność miesięcznej opłaty za odbiornik! Są jednak osoby, które radia ani telewizora nie rejestrują i nie wnoszą opłat lub wyrejestrowują domowe odbiorniki. Kontrola nie ma bowiem prawa wtargnąć do domu i sprawdzić, czy faktycznie posiadamy telewizor. Plotki głoszą, że niedługo konieczność wnoszenia opłat zostanie uchylona, do tej pory jednak prawo zobowiązuje nas do zapłaty rachunku za abonament telewizyjny.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *