Jak pracować i nie zwariować

Każdy z nas podejmuje pracę, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki do życia i rozwoju. Obowiązki zawodowe często stają się tak absorbujące, że poświęcamy im zbyt wiele czasu i energii, wielokrotnie zaniedbując przy tym bliskich. W pędzie zapominamy o wypoczynku i chwili dla siebie, co wielokrotnie przekłada się na obniżenie efektywności pracy oraz malejącej satysfakcji z osiąganych wyników. Jak więc pracować i nie zwariować? Przygotowaliśmy kilka porad.

Praca w granicach rozsądku

Każdego dnia w pracy zastanów się nad tym, co powinieneś zrobić, przygotuj szybki plan działania i realnie oceń, ile zadań jesteś w stanie wykonać w ciągu 8 godzin. Staraj się maksymalnie wykorzystać czas w pracy, ale nie bierz na swoje barki zbyt wiele. Nie jesteś w stanie pracować ponad swoje siły, a taki tryb pracy z pewnością nie przyniesie niczego dobrego. Nie ulegaj też złudnym obietnicom. Wielokrotnie pracodawcy stale zwiększają zakres obowiązków swoich podwładnych, obiecując przy tym możliwości podwyżki, czy awansu. Niestety w wielu przypadkach obietnice te nie zostają spełnione, a nam pozostaje rozczarowanie.

Pamiętaj o odpoczynku

Odpoczynek nie powinien być dla Ciebie luksusem, a czymś zupełnie naturalnym. Pamiętaj, że jeśli umysł jest zbyt przeciążony nadmiarem różnych informacji, nie pracuje on prawidłowo, a wykonywane czynności zajmują znacznie więcej czasu niż wtedy, gdy jest on wypoczęty. Twoja praca nie będzie efektywna, a ty z każdą godziną będziesz bardziej zmęczony. Ponadto, nadmiar obowiązków może spowodować, że przestaniesz sobie z nimi radzić. Przełoży się to z pewnością na Twoje samopoczucie, a Ty odczujesz narastającą frustrację.

Nie przynoś pracy do domu

Praca na wielu stanowiskach umożliwia wykonywanie wielu zadań w domu. Poniekąd jest to zaleta, ale rozwiązanie takie może sprawić również wiele problemów. Pamiętaj, że masz prawo do wolnych wieczorów, weekendów oraz wakacji. Postaraj się oddzielić pracę od życia prywatnego. Wyłącz komputer i skrzynkę mailową. Odłóż telefon i nie zastanawiaj się nad tym, co musisz zrobić kolejnego dnia. Gwarantujemy, że zyskasz dzięki temu dodatkową energię i dobry humor. Podziękuje Ci również Twoja rodzina.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *