Dzieci i smartfony

Dla wielu dzieci internet stanowi obecnie podstawową formę rozrywki. Dostępność dużej ilości gier i innych multimediów jest dla dziecka niezwykle atrakcyjna, często w dużo większym stopniu niż telewizja czy zabawa z rówieśnikami. Jednak czy popularność smartfonów wśród dzieci jest pozytywnym zjawiskiem?

Dlaczego dzieci sięgają po smartfony?

Niektóre osoby, zwłaszcza te nieco starszej daty, nie potrafią zrozumieć co widzą dzieci w smartfonach. Urządzenia te najczęściej kierowane są do dorosłych użytkowników. Aby odpowiedzieć sobie na zadane pytanie, należy przyjrzeć się funkcjom „inteligentnego telefonu”. Smartfony pozwalają na łączenie się z internetem, co z kolei daje dostęp do ogromnej bazy darmowych multimediów. Dziecko, które nauczy się obsługiwać tę funkcję, będzie więc mogło pobierać niezliczone gry i oglądać filmy publikowane w internecie. Dla maluchów jest to niezwykle atrakcyjna rozrywka.

Zagrożenia, jakie niosą smartfony

Dzieci w smartfonach odnajdują ogromne możliwości, z których korzystają całkowicie bezkrytycznie. Stąd też już kilkulatki mogą napotkać treści erotyczne lub promujące przemoc, których nie brak w internecie. Rodzic powinien więc nadzorować z jakich źródeł rozrywki korzysta jego pociecha. Niewłaściwe treści nie są jedynym zagrożeniem, z jakim mogą spotkać się dzieci korzystające ze smartfonów. Realnym zagrożeniem jest również uzależnienie od internetu. Nie należy jednak panikować – zainteresowanie multimediami rzadko kiedy wiąże się z uzależnieniem, dlatego nie warto przesadzić w drugą stronę.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *