Drukarki 3D – czy wszystko można na nich wydrukować?

Oglądając filmy science fiction często można zobaczyć wynalazki przyszłości, które w fikcyjnym świecie filmu są codziennością, a widzowi wydają się prawdziwą magią. Wiele osób popada w takich chwilach w myślenie o tym, jak dobrze byłoby mieć takie cuda na co dzień.

Wiele z tych osób nie jest nawet świadoma, że wynalazki z wielu tych filmów są już dziś codziennością np. drukarki 3D.

Jak to działa?

Drukarka 3D jest urządzeniem, za pośrednictwem którego można wykonać wydruk w trzech wymiarach właściwie dowolnego obiektu. Wystarczy posiadać jedynie jego pełne wymiary, wprowadzić jej do oprogramowania komputera, a następnie przesłać plik wykonawczy do drukarki.

W ten sposób otrzymać można właściwie wszystko. Od prostych form, po zabawki, broń palną, części do samochodów itd.

Obecnie technologia sprawia, że niezwykle szczegółowy druk 3d jest w stanie stworzyć elementy o na prawdę niewielkich rozmiarach i wielkiej złożoności.

Szczegółowy druk 3d w medycynie

Najbardziej oszałamiające wyniki badań nad tym wynalazkiem odbywają się na polu zdrowia. Druk 3d w medycynie zaczął być wykorzystywany stosunkowo niedawno, jednak już dziś dzięki niemu tworzyć można duże elementy kostne, które charakteryzują się doskonałą wytrzymałością, przy bardzo małej wadze, a także bardzo malutkie i precyzyjne elementy np. części ucha środkowego. Po wszczepieniu ich pacjentowi uzyskać można nawet odtworzenie u niego słuchu.

Postęp na tym polu jest oszałamiający i już dziś osiągalne staje się produkowanie potrzebnych naszym ciałom części. W przyszłości być może możliwe będzie drukowanie całych organów, które dziś są towarem deficytowym, a tym samym możliwe będzie ocalenie wielu ludzkich istnień.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *