Myślące samochody – po co więc kierowca?

Coraz większa ilość producentów samochodów inwestuje w myślące systemy, które mają zapewnić komfort jazdy, a do tego sprawią, że auta będą praktycznie samoobsługowe. Systemy takie jako automatyczne hamowanie przed przeszkodą, asystent pasa ruchu czy automatyczne parkowanie niedługo mogą okazać się standardem wyposażenia. W takim razie, jaką funkcję w nowoczesnym samochodzie ma pełnić kierowca?

Kierowca w inteligentnym pojeździe

Samochody naszpikowane elektronika, które myślą za nas na drodze? To możliwe i to w całkiem niedługim czasie. Już teraz w wyposażeniu aut można znaleźć funkcje takie jak asystent pasa ruchu, automatyczne hamowanie przed przeszkodą, asystent parkowania. Coraz mniejszą ilość czynności musi wykonywać sam kierowca, natomiast może zdać się na działanie techniki. Producenci pojazdów zapowiadają tworzenie samochodów ze sztuczną inteligencją, jednak obecne przepisy prawa zabraniają takich rozwiązań. Wymogiem jest, by pojazd był kierowany przez kierowcę.

W czym pomagają inteligentne systemy, jak asystent pasa ruchu?

Inteligentne systemy, w które wyposażone są nowoczesne pojazdy, pomagają w zachowaniu bezpieczeństwa, czuwają nad przytomnością kierowcy, ostrzegają przed sytuacjami awaryjnymi. Z pewnością są bardzo pomocne, jednak ostateczne zapanowanie nad pojazdem musi należeć do kierowcy. Obowiązujące w Polsce przepisy jak na razie nie przewidują pojazdów bezobsługowych – ciężko byłoby sobie wyobrazić, w jaki sposób miałyby poruszać się po naszych ulicach. Przyszłość może należeć jednak właśnie do takich pojazdów, które nie będą już wymagały kierowcy.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *