Złe nawyki przez której płacimy więcej za ogrzewanie

Rachunki za ogrzewanie, są nadal wysokie co na pewno nas w tej chwili nie cieszy. Niestety ale nawet instalacja energooszczędnych urządzeń może nie wystarczyć, aby obniżyć nasze wydatki związane z ogrzewaniem. Tak naprawdę to za to wszystko odpowiada wiele różnych czynników, o które musimy zadbać, a także pozbyć się złych nawyków, które są przyczyną obciążenia naszego portfela a wszystko wiąże się z ogromnym zużyciem energii grzewczej.

Wysokie temperatury w mieszkaniu

To jeden z najczęstszych złych nawyków, z jakimi mamy do czynienia. Proces ten jest akurat zrozumiały im większa temperatura w pomieszczeniach, tym więcej potrzeba energii do zasilenia urządzenia. To wszystko wiąż się wtedy z porównywalnie większym zużyciem energii potrzebnym do ogrzania domostwa. Dlatego musimy nieco zmniejszyć temperaturę i przyzwyczaić nasze ciało do przebywania w nieco mniejszym cieple. Nawet jeśli temperatura jest wysoka to nie wpływa ona na komfort. Wystarczy że na pokojach będzie 20 stopni Celsjusza, abyśmy odczuli odpowiedni komfort. Dlatego w ramach oszczędności powinniśmy wyregulować temperaturę w pomieszczeniach, aby była ona bardziej różna.

 

Zasłanianie grzejników i innych źródeł ciepła

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo poważny jest to błąd z naszej strony. Jeśli zastawimy grzejniki meblami czy nawet ciężkimi zasłonami to ciepło dochodzące do pomieszczenia będzie ograniczone o kilkanaście procent. Wymiana ciepła w pomieszczeniach musi odbywać się bez problemów tylko wtedy, możemy mówić o cieplejszym mieszkaniu bez konieczności długotrwałego palenia. Cyrkulacja musi być wysoka. Przy niskich wartościach temperatura musi się zwiększać podobnie jak zwiększają się koszty ogrzewania, jakie musimy ponieść.

 

Złe wietrzenie pomieszczeń

Przy wietrzeniu wszystkich pokojów trzeba pamiętać o zakręceniu kaloryferów. Jeśli tego nie zrobimy gorący kaloryfer, zamiast oddać wspomniane ciepło spowoduje poważne straty. Całe ciepło po prostu wyleci przez otwarte okno a my w tym czasie, doprowadzimy do zwiększenia kosztów na ogrzewanie.

 

Brak izolacji okien

W momencie gdy włączamy nasze systemy ogrzewania staramy się doprowadzić do tego, aby w naszych pomieszczeniach zrobiło się cieplej. Na pewno nie pomaga nam nieszczelność okien czy też rozmaite szpary między oknem a parapetem, przez które zwyczajnie ucieka ciepło. Jest to niedopuszczalna sytuacja, ponieważ niezależnie od tego ile będziemy palić w domu zawsze będzie zimniej, a to wiąże się z podwójnym kosztem ogrzewania. Właśnie z tego względu powinniśmy zadbać między innymi o właściwą izolację okien, wskutek czego ciepło nie będzie uciekać z pomieszczeń, pozostawiając pomieszczenia na dłużej ciepłe.