Tradycyjne sposoby ogrzewania domu

Już niedługo rozpocznie się kolejny sezon grzewczy. Pomimo faktu, że coraz bardziej jesteśmy zaznajomieni z technologią ekologiczną to i tak w domach jednorodzinnych z powodzeniem wykorzystuje się stare systemy ogrzewaniem prądem, gazem lub paliwami stałymi. Jeśli więc chcemy dopasować coś dla siebie musimy wiedzieć, który sposób jest najlepszy dzisiaj.

Paliwa stałe

Ogrzewanie za pomocą paliw stałych nie jest na pewno najlepszym wyjściem zwłaszcza dla osób, które cenią ekologię. Jednak statystyki mówią wyraźnie, że jest to najpopularniejszy sposób wykorzystywany przez ogół społeczeństwa. Palenie za pomocą węgla, drewna, brykietu oraz eko groszku jest dziś okazją do sporej oszczędności, zwłaszcza że wspomniane surowce są ogólnodostępne dla wszystkich. Kotły są proste w przyłączeniu dlatego też za ich pomocą, możemy palić praktycznie przez cały sezon grzewczy. W ten sposób w dużym stopniu każdy z nas ma kontrole wydatków, jakie ponosi za ogrzewanie. To właściwie podejście do sprawy. Piece węglowe czy też kotły mają jednak to do siebie, że ujemnie wpływają na środowisko naturalne. W procesie spalania paliwa tworzy się dwutlenek węgla oraz pojawia się smog, który wydalany jest na zewnątrz bezpośrednio przez system kominowy prosto w do powietrza. W tym systemie ogrzewania wyróżnia się cztery rodzaje kotłów: komorowy, zasypowy, automatyczny i zgazowujący.

 

Ogrzewanie za pomocą gazu

Kolejnym sposobem na ogrzewanie mieszkania są standardowe piece gazowe. Ich zaletą również jest krótki czas przyłączenia do sieci. Ciepło wytwarzane przez tego typu piece dostępne jest przez cały rok w dowolnej chwili. Ogrzewanie gazowe jest czystym rozwiązaniem, ponieważ nie występuje w nim sadza oraz inne zanieczyszczenia, które trzeba sprzątać. Trzeba jednak przyznać, że wspomniane piece to bardzo drogi sposób eksploatacji, ponieważ gaz jest bardzo kosztowny. Ogrzewanie gazowe również źle wpływa na środowisko naturalne, ponieważ dochodzi do zwiększenia poziomu gazów cieplarnianych poprzez ich większą emisję.

 

Ogrzewanie elektryczne

Sposób bardzo prosty w obsłudze i zapewniający czystość w domu. Można z niego bez żadnych problemów korzystać przez cały rok bez przerwy. Prostota użytkowania to niewątpliwa zaleta, gdyż każdy poradzi sobie z obsługą takiego urządzenia. Grzejnik elektryczny to przede wszystkim estetyczne rozwiązanie, gdyż nie ma on tendencji do brudzenia się. Ogrzewanie elektryczne nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Podczas ogrzewania nie wytwarzamy żadnych odpadów ani spalin dlatego jest to uniwersalne rozwiązanie.