serwisy internetowe

Struktura i bezpieczeństwo serwisów internetowych

Internet to potęga współczesnego świata. Już nawet emeryci, i to tacy, którzy świadczenie społeczne pobierają nawet od przeszło dwudziestu lat, nauczyli się w dużej mierze korzystać z tego medium. Nie ma innej możliwości, bo zdecydowana większość codziennych czynności związanych z zakupami, wiadomościami, czy też załatwianiem rozmaitych formalności, przeniosła się do sieci. Dziś, kto nie korzysta z internetu, ten zostaje z tyłu i może się uważać za człowieka częściowo wykluczonego społecznie.

Serwisy internetowe drogą do celu

Oczywiście internet, tak jak i każde inne medium, w swojej istocie jest tylko przekaźnikiem treści, tak jak w przypadku radiofonii przekaźnikiem tej treści są fale radiowe. Sieć internetowa daje pole do nieograniczonej działalności, która w głównej mierze jest realizowana za pośrednictwem serwisów internetowych. Dziesiątek milionów serwisów internetowych – co warto podkreślić.

serwisy internetowe

Oczywiście poszczególne serwisy internetowe w znacznej mierze się od siebie różnią. I mowa tu nie tylko o samym wyglądzie, co jest dość oczywistą różnicą. Wyróżnikiem poszczególnych serwisów internetowych, jest przede wszystkim funkcja, jaką realizują. Przyglądając się bliżej tej kwestii można wyróżnić co najmniej kilka rodzajów serwisów.

Struktura serwisu internetowego pochodną jego funkcji

Rodzaj funkcji, jaką ma pełnić dany serwis internetowy implikuje z kolei strukturę jego budowy. Przed przejściem do bliższego omawiania tej kwestii warto spojrzeć na analogię w postaci rodzajów czasopism, aby zrozumieć w czym rzecz. Inną rolę spełniają bowiem dzienniki ogólnotematyczne, inną dzienniki sportowe, jeszcze inną tygodniki sportowe, a całkowicie specyficzną i wąską – gazety z anonsami i ogłoszeniami. Całkowicie wysublimowaną rolę pełnią natomiast czasopisma branżowe, skierowane do konkretnego grona odbiorców.

Podobnie jest z serwisami internetowymi. Najprostszy z nich, czyli blog, to rodzaj internetowego pamiętnika, w którym w postaci tzw. 'postów’ zapisywane są przemyślenia, spostrzeżenia i pomysły autora bloga. Nieco szerszą funkcje wypełnia wortal internetowy, czyli strona poświęcona określonej tematyce. Najszerszą formą serwisów internetowych są z pewnością portale, które stanowią źródło informacji o nieograniczone wprost tematyce, gdzie treści typowo informacyjne, mieszają się z publicystyką, tematami zakupowymi, historiami znanymi z prasy tzw. „kolorowej” i „brukowej”, a nawet możliwością publikowania treści przez indywidualne osoby.

Warto jeszcze wspomnieć o typowo funkcyjnych stronach, takich jak chociażby banki internetowe, biblioteki online, sklepy internetowe, strony szkoleniowe, strony z filmami na życzenie, czy też serwisy społecznościowe. Każda z tych funkcji wymusza zastosowanie określonej struktury serwisu, stąd tez już na pierwszy rzut oka widać istotne różnice między wyglądem np. strony bankowości internetowej, a sklepem internetowym, czy też typowym portalem lub blogiem.

Zabezpieczenie serwisu internetowego niezbędne w każdym przypadku

Tak jak i w każdej dziedzinie życia, w której w grę wchodzi prowadzenie działalności gospodarczej i uzyskiwanie zysku, tak również i w internecie nie brakuje osób, które poprzez oszustwa lub zwykłe złośliwe działania będą próbowały szkodzić serwisom internetowym. Hakerzy i inne osoby, prowadzące tego typu działania, znają dziesiątki sposobów na dostanie się na zaplecze serwisów i sianie tam prawdziwego spustoszenia.

Aby unikać takich sytuacji niezbędne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń serwisów internetowych. Jednym z nich, szczególnie ważnym w przypadku serwisów takich jak sklepy, banki i inne platformy, gdzie udostępnia się możliwość zakładania kont przez użytkowników, jest korzystanie z tzw. certyfikatu SSL, służącego do ochrony danych przesyłanych przez klientów. Działania certyfikatu opiera się na szyfrowaniu przekazywanych danych, w sposób uniemożliwiający ich odczytywanie przez osoby nieupoważnione. W dobie powszechnej ochrony danych osobowych i kar za niewłaściwe z nimi postępowanie, certyfikat SSL jest rozwiązaniem nie do przecenienia.

Tworząc i prowadząc serwis internetowy warto pamiętać o ograniczaniu stosowania rozwiązań i dodatków do stron, oferowanych do wolnego pobrania w internecie. Takie dodatki, choć niejednokrotnie pożyteczne, zawierają w swoim kodzie mnóstwo tzw. dziur, czyli niedoróbek, dzięki którym hakerzy mogą w prosty sposób włamać się na zaplecze strony.

Wszyscy właściciele serwisów internetowych powinni zachowywać także zdrowy rozsądek i rozwagę, czyli np. nie zapisywać haseł dostępowych do stron na karteczkach przypiętych do monitorów, nie udostępniać dostępu do zaplecza osobom, którym nie jest to niezbędnie potrzebne, czy też nie logować się na zaplecze z obcych, niesprawdzonych komputerów i ogólnodostępnych sieci. Zachowanie powyższych zasad jest milowym krokiem do bezpiecznego działania serwisu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *