Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

Nikt przypadkowo nie wybrał ogrzewania podłogowego i uznał, że jest to świetny system. Takie są po prostu fakty dzisiaj ogrzewanie podłogowe to jeden z najlepszych sposobów na ogrzanie mieszkania. Temperatura rozchodzi się równomiernie, nawet jeśli obniżymy wartość o 2 stopnie to i tak człowiek nie odczuje zmiany i właśnie dlatego system ten tak dobrze sprawdza się w praktyce. W dawnych czasach tego typu rozwiązania również były stosowane między innymi w starożytnym Rzymie w IV w. p.n.e. Oczywiście sam system był o wiele bardziej prymitywny i skomplikowany od tych urządzeń, które znamy dzisiaj. Dziś możemy postawić na prostotę i właśnie dlatego odpowiedni rozwój technologii i budownictwa doprowadził do powstania 2 grup, które możemy uznać za rodzaje systemu podłogowego. Wyróżniamy ogrzewanie podłogowe elektryczne i podgrzewanie podłogowe wodne.

Ogrzewanie elektryczne

Sposób działania tego typu instalacji nie należy do najbardziej skomplikowanych. Do podłogi umieszcza się przewody lub różne maty z przewodami, które posiadają odpowiedni opór elektryczny. Dzięki powstałemu oporowi przewód zaczyna rozgrzewać się a przez niego zaczyna przepływać odpowiednie natężenie prądu. Następnie całość idzie dalej w ostatecznym kroku, doprowadzając do przekazania energii bezpośrednio do danego pomieszczenia. Bardzo często tego typu rozwiązania są traktowane jako dodatkowe źródła ciepła w połączeniu ze zwykłym systemem grzejnikowym. Wsparcie drugiego systemu w tym przypadku wydaje się wskazane, ponieważ podłoga nie może nadmiernie się nagrzewać. Zaletą tego sposoby ogrzewania jest to, że określone ciepło wytwarza się zaraz po włączeniu. Temperatura bardzo szybko osiąga odpowiedni poziom, dzięki czemu system ten funkcjonuje tak jak sobie tego życzymy. Z racji tego, że system jest niezależny, funkcjonuje on zupełnie osobno i działa nawet, wtedy gdy system grzejnikowy nie funkcjonuje. Inną poważną wadą tego systemu są duże koszta związane z codzienną obsługą.

 

Ogrzewanie wodne

Ten typ ogrzewania to między innymi sieć rur zalanych warstwą betonu, przez który przepływa ciepła woda. Właśnie dlatego ogólną powierzchnie w tym systemie pokrywa się materiałem charakteryzującym się wysoką przewodnością cieplną. Mowa oczywiście o terakocie, gresie albo najbardziej powszechnym kamieniem naturalnym. Tego typu posadzka musi być trwała orz odporna na wilgoć, jak i na nagłe zmiany temperatury. Dlatego do materiału wymaga się, aby posiadał on niski współczynnik skurczu tylko wtedy, możemy mówić o korzyściach płynących z ogrzewania podłogowego w systemie wodnym.